Штетни есенски навики од кои накачуваме килограми

Штетни есенски навики од кои накачуваме килограми

Есента е период кога е претежно врнежливо, температурите паѓаат, се е жолто, а ние сме мрзоволни и со самото тоа правиме погрешни чекори од кои накачуваме килограми.

Една од штетните навики е секако намалената активност. 

За време на летниот период и во пролет сме поактивни бидејќи сме повеќе надвор, а за есен и зима немаме толку активност поради студот, па со самото тоа сме посклони кон дебелеење.

Ладното време=поголем апетит

Верувајте вистина е.  Студот и мрзоволноста не тераат да јадеме повеќе од досада, а секако со тоа си штетиме. Затоа, треба да внесуваме зрави намирници, наместо грицки тоа да бидат овошје и зеленчук, или пак бадеми, лешници, јаткасти плодови.

Тешката храна е знак на зимскиот период, славите, сармата, како и други деликатеси кои секако не дебелеат.

Исто така недостаток е и тоа што облеката ги покрива недостатоците, па се опуштаме повеќе.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата

Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите

Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење

Едноставен трик со кој ќе ги избркате мувите од вашиот двор и балкон

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*