Рецепт за највкусна посна баклава

Рецепт за највкусна посна баклава

Направете ја најубавата посна баклава, ова е се што ви треба и подготовката:

Состојки:

 • 400 гр ореви
 • 1 кг и 100 гр шеќер
 • 3 реда посно чоколадо за готвење
 • 2 кеси ванилин шеќер
 • 800 мл вода
 • 1 портокал
 • 1 пакување кори за пита

Подготовка:

 1. Се мешаат мелените ореви со 100 гр шеќер изрендана чоколада и ванилин шеќер.
 2. Плех се мачка со малсо, се става кора, се попрскува со масло, па друга кора, па масло, па трета кора, а потоа фил.
 3. На секоја трета кора се става фил, постапката се повторва.
 4. Се става да се пече на 200 степени додека не порумени.
 5. За шербетот се става 1 кг шеќер во вода па пороткалот.
 6. Се прелева баклавата.

 

 

 

 

Повеќе видеа со кулинарски рецепти, соцети и трикови прочитајте тука

Повеќе поврзани рецепти:

Трилече – неверојатно вкусен домашен рецепт

Неговото височество: Топло – ладен колач

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот