Го јадеме а не знаеме колку е здрав – за диета, штити и од рак

Го јадеме а не знаеме колку е здрав – за диета, штити и од рак

Иако сенфот не спаѓа во групата природни лекови, сепак помага за многу тешки проблеми и треба да го јадете почесто.Користењето на сенф поради неговиот состав често се препорачува во медицински цели. Богат е со фосфор, магнезиум, селен, натриум, витамин А, како и протеини.

Помага за изгореници и оштетувања на кожата, воспаление на мускули, спречува настанување пликови, добар е за кога сте уморни и кога ви се воспалени музкулите на раце и нозе.

Добар е и за диета бидејќи има само 75 калории, а има и антиканцерогено дејство.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

ВИДЕО: Рецепт за природна маска против акни и мозолчиња