Брзи посни обланди со локум

Брзи посни обланди со локум

Наједноставни, а многу вкусни и необични обланди – ќе ви се допаднат!

Состојки:

  • 500 гр локум по избор
  • 500 гр шеќер
  • 150 гр мелени ореви
  • 5 листови обланди

Начин на подготовка:

  1. Ставете шеќер во тенџере и ставете го на оган. Карамелизирајте го малку поретко отколку за слатко.
  2. Локумот исечкајте го на ситни коцки. Кога шеќерот ќе биде подготвен додајте исечкан локум и мелени ореви. Оставете да се излади. Филот треба да биде млак.
  3. Кога ќе се излади филувајте ги обландите, потоа ставете потежок предмет преку и оставете преку ноќ да омекнат. Наутро тргнете го предметот и сечете по желба.

 

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути