Исеченото јаболко нема да пожолти со еден трик

Исеченото јаболко нема да пожолти со еден трик

Сите знаеме колку брзо пожолтува јаболкото откако ќе го пресечеме или гризнеме, ако не се изеде веднаш.
Сепак, постои еден трик.
Имено се што треба е да го стегнете јаболкото со ластиче и резултатот ќе биде дека нема да пожолти воопшто.

Прочитај повеќе вести:

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината