Необично ароматично сирење – еве како да го подготвите

Необично ароматично сирење – еве како да го подготвите

Одлично оди со варени компири или тестенини…

Состојки:

 • 400 гр солено бело сирење
 • 2 дл маслиново масло
 • црн бибер
 • сушена чили пиперка
 • рузмарин
 • оригано
 • темјан
 • босилек

Начин на подготовка:

 1. Сирењето исечкајте го на коцки со големина на крупни лешници и ставете го во тегла. 
 2. Во сад ставете зачини (количина по вкус) и маслиново масло, измешајте и прелијте го сирењето во теглата. Затворете ја теглата и оставете во фрижидер седум дена за сирењето да се ароматизира. 
 3. Сирењето послужете го како прелив за тестенини или варен компир.

 

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*