Богат ролат со смокви и ореви

Богат ролат со смокви и ореви

Едноставен рецепт за богат ролат со смокви и ореви…

Состојки за црн фил:

  • 5 лажици шеќер
  • 100 мл вода
  • 100 гр чоколадо
  • 500 гр мелени смокви

Состојки за бел фил:

  • 5 лажици шеќер
  • 100 мл вода
  • 250 гр мелени ореви

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на Милица Михаиловиќ:

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта