БРЗО И ЛЕСНО: Кремаст овошен колач со пудинг од ванила

БРЗО И ЛЕСНО: Кремаст овошен колач со пудинг од ванила

Колач кој можете да го комбинирате со разно овошеј и видови пудинг, секој вкус ќе биде совршен!

Состојки:

 • 4 јајца
 • 1 прашок за печиво
 • 50 мл масло
 • 1 јаболко
 • 200 мл јогурт
 • кора од лимон
 • 2 пудинга од ванила
 • 1 ванилин шеќер
 • 100 гр желе бонбони
 • 200 гр шеќер
 • 8 лажици брашно
 • 600 мл млеко

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца со шеќер, додајте јогурт, масло, кора од лимон, брашно и прашок за печиво. Сè добро измешајте и ставете во плех со големина од 23 см. 
 2. Од горе наредете тенки парчиња јаболко или какво било овошје. Печете во рерна на 200 степени 30-40 минути. Оставете го колачот да се излади. Во тенџере ставете млеко, додајте шеќер, ванилин шеќер и згответе пудинг. Врелиот пудинг полека прелијте го преку колачот. 
 3. На уште топлиот пудинг насечкајте желе бонбони и украсете. Оставете го колачот еден час во фрижидер, а потоа послужете.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед