Само редите, готово за 15 минути: Вкусен колач

Само редите, готово за 15 минути: Вкусен колач

Направете брз и вкусен колач за сите сетила кој го носи името Бајадерка.

Состојки:

 • 1 литро млеко
 • 150 гр гриз
 • 250 гр маргарин
 • 1-2 лажици какао
 • 200 гр шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • кора лимон
 • ½ сок од лимон
 • кекси

 

 

 

Подготовка.

 1. Се проварува млекото со шеќерот и се додава маргарин да се растопи па гриз.
 2. Се дели смесата на два дела, во едниот се става какаото, во другиот лимон и ванилин шеќер.
 3. Се ставаат бисквитите или кексите во калап, па се става кафеавата смеса, па кекси, па бела смеса.
 4. Ставете во фрижидер да се стврдне.

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки