Проверен рецепт: Супа од црвени пиперки

Проверен рецепт: Супа од црвени пиперки

Црвената пиперка во кулинарството најчесто се користи како додаток на месни јадења и за зајакнување на бојата и аромата на јадења од риба. Но, дали знаевте дека можете да подготвите вкусна супа од црвени пиперки? Еве рецепт…

Состојки:

 • 3 црвени пиперки
 • 1 лажица масло
 • 1 главица кромид
 • 2 лажици пченично брашно
 • 1 л пилешки бујон
 • 3 домати
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Преполовете ги пиперките, извадете ги семките и грубо насечкајте ги.
 2. Загрејте масло во голем сад. На слаб оган пржете го кромидот и пиперките додека не омекнат. Измешајте брашно и пржете 2 минути, непрекинато мешајќи.
 3. Постепено додавајте бујон, потоа домати, сол и бибер. Оставете да се готви на слаб оган 20 минути, повремено мешајќи.
 4. Тргнете го садот од оган и миксајте ја изладената супа додека не добиете глатка смеса. Измиксаната супа вратете ја на шпорет и полека загрејте ја.
 5. Послужете во чинии за супа и украсете со црвена пиперка исечкана на ленти.

 

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула