Српски кавијар – намаз од сирење, лук и ореви

Српски кавијар – намаз од сирење, лук и ореви

Овој намаз ќе го подготвите за 10 минути, а вкусот ќе го памтите!

Состојки:

  • 300 гр сирење
  • 100 гр крупно мелени ореви
  • 200 гр кајмак или кисела павлака Пекабела
  • 3 чешниња лук
  • 1 лажица сечкан магдонос

Начин на подготовка:

  1. Сирењето изгмечете го со вилушка и измешајте го со ореви и ситно сечкан лук.
  2. Додајте кисела павлака и магдонос и сè заедно соединете.
  3. Послужете како намаз или како прилог со печење.

Добар апетит!

Поврзани вести на Готви.мк

Брзи роденденски сендвичи

ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал

Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Видео: Рецепт за најдобриот домашен појадок во светот

Похован кашкавал

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*