Гибаница од само три состојки

Гибаница од само три состојки

Звучи чудно, но се прави брзо и е навистина вкусна. Направете гибаница од три ссотојки.

Состојки:

 • ½ кг кори за пита
 • 6 јајца
 • 1 литро јогурт
 • сол и масло

Подготовка:

 1. Се матат јајцата со миксер да се запенат, па се додава јогурт, освен 3-4 лажици од него кои ќе ги оставите за премачкување.
 2. Се мешаат јајцата и јогуртот, па се подмачкува плех со масло.
 3. Се става лист кора, па уште една, па половина кора се гужва и се става на неа смесата.
 4. По првиот ред, се зема кора и се дели на три дела, се гужваат и се ставаат во смеса.
 5. Редете додека има кори и смеса.
 6. Ако ви остане фил прелијте одозгора.
 7. Ставете го горе и остатокот од јогуртот и премачкајте.
 8. Печете на 200 степени половина час, а потоа печете уште 10 минути со фолија горе.

Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење

Едноставен трик со кој ќе ги избркате мувите од вашиот двор и балкон

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки