За вистинските љубители на слатки: Неодолив колач од чоколадо и кикирики

За вистинските љубители на слатки: Неодолив колач од чоколадо и кикирики

Освојува на прв залак – едноставен и неодолив колач…

Состојки:

 • 3 јајца
 • 350 гр шеќер
 • 6 лажици гриз
 • 2 лажици брашно
 • 1 кесичка прашок за печиво
 • 200 мл јогурт
 • 100 гр печени и мелени кикирики
 • 50 мл масло
 • кора од лимон

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца со шеќер, а потоа додајте брашно и гриз измешани со прашок за печиво, јогурт, кикирики, масло и кора од лимон. Сè убаво измешајте и префрлете во намастен плех со големина од 24 см. Печете на 200 степени 20-25 минути.
 2. Додека колачот се пече згответе сируп од шеќер во кој можете да додадете и кругови лимон.
 3. Сирупот оставете го да се излади, па печениот врел колач прелијте го со сируп. Оставете го 30 минути убаво да впие.
 4. Направете глазура од чоколадо и прелијте го колачот. Оставете го уште 1 час да се излади и чоколадото да стегне.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед