„Киндер бајадера”

„Киндер бајадера”

Направете вкусен десерт, два совршени вкуса споени во едно. Киндер бајадера за сечиј вкус.

Состојки:

 • ТЕМЕН ДЕЛ 
 • 200 мл вода
 • 300 гр шеќер
 • 250 гр маргарин
 • 500 гр мелен кекс
 • 100 гр чоколадо
 • 200 гр ореви 
 • БЕЛ ДЕЛ
 • 100 мл вода
 • 400 гр шеќер
 • 250 гр маргарин
 • 300 гр млеко во прав

Подготовка:

 1. Се врие водата со шеќерот да биде како мед, па се додава маргарин, кекс, ореви, истопено чоколадо.
 2. Смесата се излева во калап.
 3. Другиот дел, повторно се мешаат шеќер и вода како мед, се додава маргарин и млеко во прав.
 4. Се става на темниот дел, па се рамни со лажица.
 5. Се лади, се прелева со глазурата од кокос, па се сече оладено.

 

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

ВИДЕО: Рецепт за природна маска против акни и мозолчиња