Фантастична урнебес торта

Фантастична урнебес торта

Лешниците, бадемите и оревите прават оваа торта да биде фантастична!

Состојки:

 • 21 јајце
 • 375 гр путер
 • 250 гр ореви
 • 100 гр чоколадо за готвење
 • 200 гр печени лешници
 • 200 гр печени бадеми
 • 42 лажици шеќер

Начин на подготовка:

 1. Сомелете 150 гр лешници, 150 гр бадеми и 150 гр ореви. Остатокот од лешниците и бадемите оставете го за украсување на тортата, како и остатокот од оревите кои треба да ги исечкате на ситно. 
 2. Прва кора: 7 белки со 7 лажици шеќер разматете во цврст снег. Внимателно измешајте мелени лешници и испечете. 
 3. Втора кора: 7 белки со 7 лажици шеќер разматете во цврст снег. Внимателно измешајте мелени ореви и испечете. 
 4. Трета кора: 7 белки со 7 лажици шеќер разматете во цврст снег. Внимателно измешајте мелени и печени бадеми и испечете. 
 5. Фил: 21 жолчка и 21 лажица шеќер згответе ги на пареа. Во две третини додајте 100 гр чоколадо, а третина оставете да биде посветла за премачкување на тротата. Путерот разматете го пенасто и додајте го во изладените филови (125 гр во жолиот фил, и 250 гр во браун филот). 
 6. Две кори премачкајте со барун фил, а од горе со жолт. Украсете со бадеми, лешници и мелени ореви.

 

Послужете и уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта