Брзи мафини-крофни со сирење (ВИДЕО)

Брзи мафини-крофни со сирење (ВИДЕО)

Прекрасно, меко тесто кое останува свежо и наредниот ден…

Состојки:

  • 3 јајца
  • 150 гр сирење
  • 2 чаши јогурт
  • 50 мл масло
  • 150-200 гр брашно
  • 1 кесичка прашок за печиво
  • сол

Начин на подготовка:

  1. Јајцата разматете ги, додајте брашно измешано со прашок за печиво, издробено сирење, јогурт, масло и сè убаво изедначете. 
  2. Ставете во калапи за мафини и печете на 200 степени околу 35-40 минути. 
  3. Мафин-крофните се одлични и свежи и наредниот ден.

Добар апетит!

Детали за начинот на подготовка погледнете во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта