Чоколадна торта со ореви

Чоколадна торта со ореви

Рецепт за сочна торта со чоколадо и ореви, неодолива!

Состојки за една кора:

 • 2 јајца
 • 12 рамни лажици брашно
 • 10 рамни лажици шеќер
 • 10 лажици млеко
 • 2 лажици какао
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • 1 кесичка прашок за печиво
 • прстофат сол
 • кора од лимон или портокал

Состојки за фил:

 • 1,5 л млеко
 • 1 кесичка пудинг од чоколадо
 • 200 гр чоколадо за готвење
 • 10 лажици шеќер
 • 250 гр маргарин за колачи
 • 300 гр мелени ореви (пропржете ги малку во рерна)

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед