Брзи и необични: Питулици со виршли и фил од сирење

Брзи и необични: Питулици со виршли и фил од сирење

Пробајте целосно иновативен рецепт за необични питулици…

Состојки:

 • 3 јајца
 • 200 гр сирење
 • 1 лажица павлака
 • малку сенф
 • масло
 • 1/2 прашок за печиво
 • 4 варени виршли
 • кори

Начин на подготовка:

 1. Јајцата разматете ги, додајте издробено сирење, лажица павлака и прашок за печиво, па добро изедначете. Раширете ја кората на работна маса, намастете и малку премачкајте со фил од сирење.
 2. Виршлите исечете ги на кругови и ставете на нив малку сенф. Свиткајте ги корите во триаголник како што е прикажано на видеото.
 3. Редете во намастен плех. А остатокот од филот намачкајте го преку триаголниците и посипете со малку масло и семки.
 4. Печете на 200 степени 30-40 минути. Послужете со јогурт и кисело млеко.

 

Начинот на подготовка детално погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Прочитај повеќе кулинарски совети и трикови ТУКА

Помоќен од вијагра и афродизијак: Две состојки за да бидете ѕвер во кревет

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка