Не давајте 300 денари во маркети – одгледајте авокадо дома

Не давајте 300 денари во маркети – одгледајте авокадо дома

Авокадото е вкусно и здраво, се вклопува во секое јадење и е неодоливо, но е многу скапо. Наместо да давате по 300 денари за него, може да го одгледате лесно и дома.Авокадото содржи повеќе калиум од бананите, а преполн е со добри масти кои се неопходни вашето срце да остане здраво.

Се што треба да направите е прикажано во видеото, земете семка авокадо, и забијте во неа 4 чепкалки околу средината, па ставете ја во чаша вода каде треба да стои околу 5 6 недели.

Се е прикажано во видеото.

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Вистински специјалитет – Бургер од растурено пилешко со барбекју сос

Салата која летово ќе ја правите секој ден

Англиски погачици со чедар – ќе ги правите во секоја прилика

Полнети тиквички по најдобар рецепт

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула