Изгледот ќе ве воодушеви: Лисната штрудла со мак

Изгледот ќе ве воодушеви: Лисната штрудла со мак

Ќе ве воодушеви изгледот и вкусот на оваа штрудла. Свежа е и неколку дена ако ја чувате прекриена.

Состојки:

 • 700 гр брашно
 • 20 гр свеж квасец
 • 2 лажици шеќер
 • 150 мл масло
 • 300 мл топло млеко
 • 100 мл вода
 • 1 лажичка сол
 • рендана кора од лимон

Состојки за фил:

 • 400 гр мелен мак
 • 200 мл врело млеко
 • прстофат сол
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • 100 гр шеќер

Состојки за премачкување:

 • 250 гр маргарин
 • 1 јајце

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе на Готви.мк:

Мајката на Јелена Крлеуша: Еве како конечно ја победив зависноста од храна!

Адријана Лима открива: Рецепт за утринско смути и совети за диета

Ким Кардашијан откри како ослабе 15 килограми за 2 месеци

Цеца со нов албум, а ние ви откриваме што јаде за да има таква линија

Кои се омилените јадења и пијалоци на Енрике Иглесијас?

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*