Феноменален вкус: Ликер од кафе

Феноменален вкус: Ликер од кафе

Уживајте во фантастичниот вкус на домашен ликер од кафе!

Состојки:

  • 500 мл вода
  • 5 лажици мелено кафе
  • 330 гр шеќер
  • 200 мл алкохол

Начин на подготовка:

  1. Зовријте 500 мл вода и во неа згответе кафе. Зготвената напивка процедете ја низ хартија или густа газа.
  2. Процеденото кафе потоа згответе го во тенџере со шеќер.
  3. Напивката тргнете ја од оган и додајте алкохол, а садот поклопете го. Ликерот процедете откако ќе се излади, а потоа ставете во шише и добро затворете.
  4. Ликерот е подобар ако отстои во шишето.

 

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk вести и рецепти:

Мажите ќе ве обожаваат: Направете им сладолед од пиво

Брашно, пиво, јајца и путер – 4 состојки за генијален резултат во кујната

Вкусно мезе: Крокети со пилешко и шунка – одлични за со ладно пиво

Необичен десерт на кој мажите ќе се радуваат: Палачинки со пиво

Заврши „Пивофест 2016“, организаторите презадоволни – Колку пиво се испило?

Маријана главна ѕвезда на Пивофест – А, еве кој напиток за бронзен тен го препорачува!

Викенд мезе: Поховани маслинки – одлично одат со пиво

Добра вест за мажите: Ако пиете пиво ќе бидете ѕверови во кревет