Неодолив солен кох со шунка и сирење

Неодолив солен кох со шунка и сирење

Пробајте го ова јадење – кох со одличен вкус со шунка и сирење – се подготвува многу брзо!

Состојки:

 • 300 гр грашок
 • 100 гр шунка Пекабеско сечкана на кругови
 • 2 јајца
 • 50 гр маргарин
 • 100 гр сирење
 • 1 главица кромид
 • 50 гр брашно
 • 50 гр презла
 • 300 мл млеко
 • 1 мускатно оревче
 • масло
 • сол
 • мелен црн бибер

Начин на подготовка:

 1. Во тава со растопен маргарин испржете ситно сечкан кромид. Кога ќе омекне, додајте сечкана шунка, посолете и побиберете. Додајте грашок, брашно и млеко. Одвојте ги белките од жолчките, а во садот со жолчки додајте ја содржината од тавата, изрендано сирење, изрендано мускатно оревче и измешајте.
 2. Со миксер разматете ги белките, посолете, па соединете со претходно подготвената смеса.
 3. Пропрскајте со масло и презла калап за куглоф, па нанесете ја смесата за кох. Печете 40 минути на 200 степени.
 4. Печениот кох превртете го на тацна, пресечете и послужете со јогурт или кисело млеко.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт