БРЗ И ЕВТИН: Зебра колач од наједноставните намирници

БРЗ И ЕВТИН: Зебра колач од наједноставните намирници

Засладете се од намирниците кои веќе ги имате во кујна…

Состојки:

  • 4 јајца
  • 100 гр растопен маргарин
  • 100-150 гр шеќер
  • 2 лажици какао
  • 100 мл јогурт
  • 150 гр брашно
  • 1/2 прашок за печиво

Начин на подготовка:

  1. Разматете јајца со шеќер, додајте брашно, јогурт, растопен маргарин и прашок за печиво, па се добро измешајте. Тестото поделете го на два дела и во едниот додајте 1-2 лажици какао во прав. Кружен плех обложете со хартија за печење.
  2. Во средина ставете лажица светло тесто, преку темно, па светло, по ред додека не го потрошите материјалот.
  3. Колачот печете го на 200 степени околу 30 минути. Кога ќе се излади пресечете и послужете.

 

Уживајте!

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта