Телешки медаљони со шампињони

Телешки медаљони со шампињони

Телешко, печурки и ориз – комбинација која ќе ја обожавате!

Состојки:

 • 500 гр телешки медаљони
 • 500 гр шампињони
 • 2 главици кромид
 • 1 морков
 • 50 гр сланина
 • вегета
 • бибер
 • сечкан магдонос
 • ориз

Начин на подготовка:

 1. Помалите телешки шницли/медаљони малку зачинете ги со вегета, извалкајте ги во брашно и запечете ги од двете страни.
 2. Посебно на масло пропржете сланина исечкана на ленти, додајте ситно сечкан кромид и морков и заедно кратко динстајте.
 3. Додајте шампињони сечкани на листови и медаљони кои ќе ги распоредите помеѓу печурките, па додајте 2-3 дл вода.
 4. Јадењето нека се динста додека медаљоните не омекнат, околу 30-40 минути.
 5. Пред крај, додајте лажица густин/брашно разматен во малку студена вода, посолете и побиберете по вкус.
 6. Посипете со ситно сечкан магдонос и послужете со зготвен ориз.

Добар апетит!

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука