Пиперки полнети со шампињони запечени во рерна

Пиперки полнети со шампињони запечени во рерна

Наместо класичната варијанта со мелено месо, испробајте го и овој начин на полнење и ќе подготвите царски деликатес со фантастичен вкус.

Состојки:

 • 1 кг пиперки за полнење
 • 1 праз
 • масло
 • 100 гр варен ориз
 • 200 гр шампињони
 • 1 лажица ајвар
 • 1 рендан морков
 • домат за затварање
 • зачин
 • бибер
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Празот исечкајте го тенко, морковот изрендајте го, а шампињоните исечкајте ги на ситни листови. Во тенџере ставете 50 мл масло па пропржете, додајте ориз, бибер, 1 лажица ајвар, сол и малку зачин. Може и сечкан магдонос. Пиперките измијте ги и исчистете ги од семки, па наполнете ги со фил.
 2. Затварајте ги пиперките со кругови домат или листови компир. Пиперките редете ги во плех, намастете од горе и ставете во рерна. Печете на 200 степени околу 40 минути.

 

Добар апетит!

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука