Ако сакате да ослабете исчистете го црниот дроб – на овој начин ќе ги исфрлите сите отрови од телото

Ако сакате да ослабете исчистете го црниот дроб – на овој начин ќе ги исфрлите сите отрови од телото

Веднаш штом ќе го исчистите црниот дроб, ќе ја подобрите работата на сите органи во организмот, а со тоа и ќе го забрзате метаболизмот и тоа ќе ви помогне побрзо да ги изгубите вишокот килограми.Симптоми кои покажуваат дека ви е потребно да направите детоксикација се:

– болка во стомакот во горната десна страна

-прекумерно потење и затоплување на телото

– киселина и надуеност

-успорен метаболизам и споро топење на килограмите

-проблеми со варење на масна храна

-акни и чешање

-висок крвен притисок

-хроничен замор

Направете убав, сладок детоксикациски пијалак кој го чисти телото и ја подобрува функцијата на црниот дроб.

Црниот дроб е филтер на организмот и се што внесуваме во телото, било добро или лошо, поминува низ овој орган.

Состојки:

 • 1/2 свеж ананас
 • 1 лимон или портокал
 • 1 парче свеж ѓумбир (околу 6 см)
 • 1/2 чаша свежи ливчиња од нане
 • 1 чаша вода

 

Подготовка:

 1.  Лимонот и ѓумбирот излупете го, ананасот исчистете го и исечете го на коцки.
 2.  Подготвеното овошје ставете го блендер.
 3.  Додадете ги и останатите состојки.
 4. Се добро измешајте додека не се претвори во густ пијалак без поголеми парчиња.
 5. Пијалакот истурете го во стаклено шише и оставете го фрижидер.
 6. Пијте една чаша дневно меѓу оброците.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула