Крем супа од тиква

Крем супа од тиква

Ова јадење може да биде комплете ручек ако се послужи со коцки препечен леб и сезонска салата.

Состојки:

 • 500 гр тивка
 • 1 поголем компир
 • 5 дл вода
 • 1 главица кромид
 • 3 чешниња лук
 • 2 дл павлака за готвење
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Измијте, излупете и исчистете ги тиквата и компирот, па исечкајте ги на коцки.
 2. Исечкајте кромид и излупете лук. Сè ставете да се готви во малку студена посолена вода (колку да го покрие зеленчукот).
 3. Кога зеленчукот ќе омекне, пропасирајте го или иситнете го со електрична сечкалка, додајте го остатокот од водата, сол и бибер по вкус и уште еднаш кратко згответе.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула