Решете се од непријатниот мирис на нозете со само една намирница

Решете се од непријатниот мирис на нозете со само една намирница

Со доаѓањето на студените денови, неминовно е стапалата да бидат затоплени. Сепак, често се случува бактерии и габички да се развиваат во таа влажна и топла средина.

Габичките, особено во пределот на ноктите, можат да предизвикаат болки, но и непријатна миризба на самите стапала. Како да се решите од оваа непријатност?

Верувале или не, постои намирница која се наоѓа во вашиот дом.

Тајната е во оцетот, по можност јаболков. Јаболковиот оцет содржи високо ниво на калиум, а се користи за подготовка на разни јадења и салати.

Секако, оцетот е и одлично дезинфикациско средство, па наоѓа примена и кај наведениот проблем со габички.

Начин на подготовка:

  1. Во леген растворете млака вода со јаболков оцет во размер 1:1. Можете да додадете и лажичка маслиново масло.
  2. Потопете ги стапалата во легенот и држете ги околу 20 минути. Не ги мијте, до наредниот ден.
  3. Повторете ја постапката за два дена.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко