Паста со лосос

Паста со лосос

Ова јадење е одлично за време на пост. Доколку не постите, наместо билни можете да користите неутрална павлака и пармезан.

Состојки:

 • 400 гр широки таљатели
 • сол
 • 200 гр филети лосос
 • 1/2 веза магдонос
 • копар
 • 1 лимон
 • 300 мл билна павлака
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Згответе ги таљателите по упатството на пакувањето во солена вода. Со остар нож исечете го лососот на тенки ленти. Измијте го, исушете го лососот. Исечкајте копар. Добро измијте го лимонот и пребришете го со вата натопена во ракија. Изрендајте ја кората од лимонот на најситното ренде.
 2. Во широка тава подгрејте павлака, малку сол и бибер. Додајте кора од лимон и крчкајте 3 минути. Додајте ленти лосос и крчкајте уште неколку минути.
 3. Процедете ја пастата и изладете ја под млаз вода од чешма. Измешајте го копарот со резанците, а потоа додајте лосос. Измешајте ги сите состојки и сервирајте во топли чинии. Украсете го јадењето со свеж магдонос.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство