Слатка зимница: Неодолив намаз од капини

Слатка зимница: Неодолив намаз од капини

Намазот од капини можете да го измешате во јогурт или сладолед. Можете да го претворите и во прелив за чизкејк или за некои други освежувачки десерти.

Состојки:

  • 3 кг капини
  • 1 кг кафеав шеќер
  • кора од портокал
  • кора од лимон
  • ванилин шеќер

Начин на подготовка:

  1. Капините измијте ги, исцедете ги и пошеќерете ги. Оставете ги да отстојат додека шеќерот не се растопи. Потоа изгмечете ги и гответе ги на умерен оган 20 минути. 
  2. Пред крајот додајте кора од портокал и лимон. Врелиот намаз распоредете го во стерилизирани тегли. 
  3. Изладената површина покријте ја со целофан кој сте го потопиле во алкохол или жесток пијалак.

 

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед