Леб од соја

Леб од соја

Лебот со додаток соино брашно е исклучително вкусен…

Состојки:

 • 200 гр соино брашно
 • 800 гр пченично брашно
 • 10 гр свеж квасец
 • 2 лажички шеќер
 • 1 лажичка сол
 • 1 лажица масло

Начин на подготовка:

 1. Квасецот и шеќерот разматете ги во пет лажици млака вода.
 2. Додајте брашно, масло, сол и млака вода.
 3. Замесете до потребната цврстина и оставете покриено во сад час или два додека тестото не се зголеми двојно.
 4. Потоа благо премесете го тестото и формирајте векна. Ставете во намастен плех да отстои уште половина час.
 5. Печете на температура од 200-250 степени околу половина час.

 

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта