Чувар на здравјето: Ова овошје го чува срцето и кожата – има 1.000 намени

Чувар на здравјето: Ова овошје го чува срцето и кожата – има 1.000 намени

Малината е овошје кое има богат и киселкав вкус, а има и многу витамини, и благотворни и лековити својства.Богата е со антиоксиданси, спречува делување на штетни микроби, оштетување на келиите, а го намалува и ризикот од рак и го чува срцето.

Содржи и многу витамин Ц со тоа што во 100 грама малина има 44 посто витамин Ц.

Таа е добар извор и на калиум, а има и магнезиум, бакар и други минерали.

Ги чисти крвните садови, и одлична е со своите влакна за здраво срце.

ПОмага за слабеење и одржување на витка линија, помага за здрава кожа и коса, па затоа е дел и од козметиката.

Она што е помалку познато е дека ја намалуваат и температурата.

Повеќе на Готви.мк:

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула