Најлон торта: Хит рецепт кој ќе ве освои!

Најлон торта: Хит рецепт кој ќе ве освои!

Бела кора во комбинација со бисквити и чоко банани ќе ве остави без зборови…

Состојки:

 • 10 јајца
 • 400 гр шеќер
 • 1 лажица оцет
 • 500 мл млеко
 • 3 лажици брашно
 • 250 гр маргарин
 • 2 кесички шлаг
 • 150 гр мелени бисквити
 • 100 гр чоколадо
 • 10 крем банани
 • 1 кесичка шлаг

Начин на подготовка:

 1. За кората, разматете ги белките со 250 грама шеќер и оцет во цврст снег. Плехот премачкајте го со маргарин и посипете со брашно. Смесата сушете ја 45 минути на 150 степени. 
 2. За филот, разматете ги жолчките со млеко, додајте брашно и 150 грама шеќер, па гответе ги на пареа сè додека не згуснат. Потоа тргнете ги од оган и оставете ги да се оладат малку, па додајте го маргаринот, разматен и подготвениот шлаг (направен од 2 кесички). Поделете ја смесата на два дела. Во првиот дел ставете го кексот и стопената чоколада, а во другиот дел крем бананите. 
 3. Врз готовата кора наредете го прво темниот фил, а потоа посветлиот. За крај, премачкајте ја тортата со останатата кесичка шлаг.

 

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта