Вратете се во детството: Попара на старски начин

Вратете се во детството: Попара на старски начин

За да се вратите во детството потребни ви се малку леб и маст…

Состојки:

  • 350 гр стар бел леб (стар барем 3 дена)
  • 700 мл вода
  • 50 гр путер
  • 3 лажици млад кајмак (околу 100-150 гр)
  • околу 250 гр зрело сирење (може и фета)

Начин на подготовка:

  1. Лебот исечете го на парчиња, па искинете го. Во поголем сад ставете вода во дупла количина во однос на лебот и ставете да зоврие. Ако сирењето е несолено или многу благо додајте 1/3 лажичка сол во водата, а ако е солено не треба да додавате сол воопшто.
  2. Тргнете го садот од рингла и ставете го цел леб, измешајте да се направи каша, додајте путер и повторно измешајте.
  3. Кајмакот и издробеното сирење измешајте ги веднаш и послужете.

 

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта