Изобилува со витамини и здравје – овој зеленчук е еликсир

Изобилува со витамини и здравје – овој зеленчук е еликсир

Брокулата е вкусен зеленчук со кој не се дебелееме, има супер вкус, и најразлични витамини и минерали.Брокулата има многу витамин Ц во себе, таа е ризница на корисни нутритенти, витамини А и Е, како и јак антиоксиданс.

Го чисти телото од отрови, го зајакнува имунитетот и спречува настанување на многу заболувања меѓу кои и потешки.

Таа делува како антидепресив, го зајакнува срцето, ја штити цревната слузница, го зајакнува видот.

Исто така, брокулата има позитивно влијание и за време на бременоста.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Торта „Мрзлива домаќинка“ – смешно име, одличен вкус

Рафаело торта – рецепт кој сите ќе ви го бараат

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта