Освежувачка јогурт салата

Освежувачка јогурт салата

Лесна салата за жешките летни денови.

Состојки:

 • 500 гр тестенини
 • 150 гр кашкавал
 • 200 гр шунка Пекабеско
 • 2-3 обварени моркови
 • 15 кисели краставички
 • 1 кисела црвена пиперка или печена црвена пиперка
 • 1,5 л јогурт
 • 200 гр мајонез
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Во посолена и помастена вода обварете тестенини. Потоа измијте ги со студена вода, додајте малку масло и измешајте. Оставете ги да изладат.
 2. Кашкавалот, шунката, морковите, краставичките и пиперката исечкајте ги на коцки, па додајте ги во изладените тестенини.
 3. Потоа додајте 1 л јогурт, мајонез и сол, па сè добро измешајте, состојките да се поврзат.
 4. Наредниот ден, откако тестенините ќе го впијат јогуртот, додајте уште 1/2 л јогурт.
 5. Салатата сервирајте ја во чинии.

 

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство