Декоративни и вкусни: Топчиња од компир

Декоративни и вкусни: Топчиња од компир

Декоративно и вкусно предјадење идеално за слава или празнична трпеза…

Состојки:

 • 4 поголеми компири
 • 150 гр шунка Пекабеско
 • 150 гр мајонез
 • 1 чешне лук
 • 50 гр кашкавал
 • 1 лажица павлака Пекабела
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Компирите сварете ги во лушпа, изладете ги, излупете ги и испасирајте ги. Додајте сечкана шунка, изгмечен лук, мајонез, павлака, сол и бибер.
 2. Добро измешајте ја масата со раце, правете бомбици и извалкајте ги во рендан кашкавал. По желба, посипете ги со сечкан магдонос.
 3. Послужете како ладно предјадење.

 

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство