Најдобрата цезар салата: Лесен оброк кој ќе ве засити!

Најдобрата цезар салата: Лесен оброк кој ќе ве засити!

Ако сакате комбинација од пилешко и свежа салата, ова е идеален оброк за вас!

Состојки:

  • зелена салата
  • 200 гр пилешко бело месо
  • 2 парчиња стар бел леб
  • 2 чешниња лук
  • половина лимон
  • сол
  • маслиново масло

Начин на подготовка:

  1. Пилешкото месо исечете го на ленти и испржете го на малку масло да порумени од двете страни.
  2. Лукот ситно исечкајте го, измешајте го со леб исечкан на коцки и пропржете во тавата во кој го испрживте месото.
  3. Измијте ја салатата, добро исцедете ја и расцепкајте ја, потоа посолете, ставете малку маслиново масло и сок од половина лимон. Преку ставете го пилешкото и лебот.

 

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство