БРЗО, ЛЕСНО И ВКУСНО: Пилешко со шампињони во кари сос

БРЗО, ЛЕСНО И ВКУСНО: Пилешко со шампињони во кари сос

На сочното месо посебна нота му дава сосот од кари.

Состојки:

  • 1/2 кг пилешко филе
  • 300 гр шампињони
  • путер
  • бибер
  • сол
  • густин
  • кари

Начин на подготовка:

  1. На путер пропржете сечкано пилешко и печурки.
  2. Посолете и побиберете, додајте лажичка кари и лажичка густин.
  3. Послужете со варен ориз.

 

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула