Децата ќе го обожаваат: Колач со флипс

Децата ќе го обожаваат: Колач со флипс

Овој колач децата ќе го обожаваат, и тоа поради смоките во него. А вие ќе го сакате бидејќи брзо се подготвува и навистина е вкусен!

Состојки:

 • 250 гр мелени бисквити
 • 5 лажици шеќер
 • 5 лажици мед
 • 80 гр чоко флипс за внатрешниот дел
 • 80 гр чоко флипс црн и бел за декорација
 • 1 лажица какао во прав
 • 150 гр чоколадо за колачи
 • 2-3 лажици масло

Начин на подготовка:

 1. Растопете маргарин, шеќер, мед и какао. Тргнете го садот од рингла па додајте бисквити. Оставете да се излади. 
 2. Во изладената маса измешајте чоко флипс. Масата ставете ја во калап или формирајте облик на тацна. Прелијте со растопено чоколадо и посипете со чоко флипс. 
 3. Оставете во фрижидер неколку часа да стегне, па исечете коцки.

 

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед