Италијанска салата

Италијанска салата

Вкусна салата за секоја прилика…

Состојки:

  • 2 компири
  • 2 јајца
  • 100 гр мајонез
  • 150 гр шунка Пекабеско
  • 1 кисела павлака Пекабела
  • 50 гр кашкавал

Начин на подготовка:

  1. Компирите згответе ги во лушпа и оставете ги да се изладат. Изрендајте ги, а потота премачкајте со мајонез.
  2. Шунката исечкајте ја ситно и посипете ја преку мајонезот. Со павлака премачкајте ја целата салата и преку изрендајте јајца.
  3. На крај премачкајте со мајонез и изрендајте кашкавал.

 

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство