КОЛАЧ ЛЕДЕНО НЕБО: Најкремастиот десерт на светот, се подготвува за миг!

КОЛАЧ ЛЕДЕНО НЕБО: Најкремастиот десерт на светот, се подготвува за миг!

Совршен спој од бела кора, жолт крем и шлаг… Колачот Ледено небо е најдобриот начин да се разладите ова врело лето!

Состојки за кора:

 • 7 белки
 • 7 лажици шеќер
 • 7 лажици остро брашно
 • 2 дл млеко

Состојки за крем:

 • 7 жолчки
 • 7 лажици шеќер
 • 6 лажици остро брашно
 • 3 кесички ванилин шеќер
 • 7 дл млеко
 • 250 гр маргарин
 • 2 кесички шлаг

Начин на подготовка:

 1. Разматете ги белките во цврст снег. Постепено додајте шеќер и продолжете да матите. Потоа додајте брашно и лесно измешајте. Смесата излејте ја во калап и печете околу 20 минути на 150 степени. Кога кората ќе биде готова, прелијте ја со 2 дл топло млеко.

   

 2. За кремот разматете жолчки со шеќер и ванилин шеќер. Одвојте малку млако млеко и додајте го во смесата и на крај добро измешајте го брашното да нема грутки. Згответе ја смесата во преостанатото млеко со постојано мешање додека не згусне.

   

 3. Кремот оставете го да се излади, па соединете го со маргарин. Рамномерно премачкајте преку изладената кора, а преку распоредете разматен шлаг. Пред послужување добро изладете.

 

Уживајте!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Јадете го ова и кажете му збогум на целулитот

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко