Следи нов топол бран – викендов дожд и грмотевици, еве што не чека денеска

Следи нов топол бран – викендов дожд и грмотевици, еве што не чека денеска

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со умерен ветер претежно од северен правец, во источните делови повремено ветерот ќе засилува.Утринската температура ќе се движи од 10 до 19, а дневната од 29 до 36 степени.

УВ-индексот ќе има вредност 9.

Во Скопје слично време, сончево со слаб до умерен северен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 15, а дневната ќе достигне до 34 степени.

Следува период на претежно сончево и топло време. Во текот на викендот во попладневните часови ќе има извесно зголемување на облачноста, ќе има и услови за краткотраен пороен дожд со ретки грмежи, особено повеќе во сабота кон недела. Дневната температура во наредните денови ќе биде во покачување.

Повеќе на Готви.мк:

Градинарска пита – направете вкусен фамилијарен ручек за помалку 150 денари

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Рецепт за вистински пица деликатес

Летен појадок кој ќе го правите секој ден

Полнети печурки – лесен рецепт кој сите ќе ви го бараат

Палачинки за гурмани