ТРИ НАПИВКИ кои брзо ги топат „празничните“ килограми!

ТРИ НАПИВКИ кои брзо ги топат „празничните“ килограми!

Кога држат диета, многумина не се свесни дека многу е важно и кои пијалаци ги конзумираат бидејќи постојат некои кои содржат голем број калории, па така го саботираат процесот на слабеење.

Многу е важно да обратите внимание на нутритивната и енергетската вредност на секоја напивка. Од друга страна, постојат и пијалаци кои поволно делуваат на слабеењето, а тоа се:

Вода

Најважниот сојузник во слабеењето е водата која учествува во метаболичките процеси во телото. Додека 20 отсто од водата се надохнадува преку внесот на храна, остатокот е потребно да се внесе како течност. Водата не содржи калории, па затоа претставува најдобар избор за надохнада на течности при слабеење.

Кофеин

Тука спаѓаат кафето и чајот. Кафето се препорачува без засладувачи, а доколку користите млеко со кафето, потрудете се да биде обезмастено. Корисно е да пиете зелен чај бидејќи има благотворно дејство на целокупното здравје, но и придонесува во намалувањето на телесната тежина. Некои состојки кои ги има во овој чај ја зголемуваат потрошувачката на енергија и го забрзуваат метаболизмот.

Природен сок

Најздрав сок е оној кој самите ќе го подготвите, како што е сок од портокал или лимон. Доколку сокот од свежо исцедено овошје ви е густ, секогаш можете да додадете вода и да го разредите. Можете во сокот да ставите и мед, доколку преферирате сладок вкус.

Повеќе вести на Готви.мк:

Вистински специјалитет – Бургер од растурено пилешко со барбекју сос

Салата која летово ќе ја правите секој ден

Англиски погачици со чедар – ќе ги правите во секоја прилика

Полнети тиквички по најдобар рецепт

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*