ДОМАШНО, БРЗО И ВКУСНО: Ролат готов за само 15 минути!

ДОМАШНО, БРЗО И ВКУСНО: Ролат готов за само 15 минути!

Кој уште сака да поминува часови и часови во кујна, кога совршените десерти можат да бидат готови и за 15 минути?

Еве еден таков рецепт – ролат готов за само 15 минути. Брзо и едноставно се подготвува, а вкусот е совршен!

Состојки:

 • 1 шолја јогурт
 • 1 шолја шеќер
 • 2 јајца
 • 1,5 шолја брашно
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • џем од сливи, јагоди или по желба

Начин на подготовка:

 1. Веднаш вклучете ја и загрејте ја рерната на 250 степени. 
 2. Разматете јајца, ванилин шеќер и постепено додавајте шеќер, па јогурт и на крај измешано брашно и прашок за пециво. 
 3. Тепсијата обложете ја со хартија за печење, потоа ставете ја смесата и печете 5-10 минути. 
 4. Печената кора извадете ја заедно со хартијата и свиткајте ја така во влажна чиста крпа. 
 5. Свиткајте ја во ролат. Оставете ја така да стои, а потоа отстранете ја хартијата па повторно свиткајте. 
 6. Ролатот така чувајте го 10 минути, потоа филувајте го со џем и повторно свиткајте го и оставете го да се излади и да стегне. Посипете со шеќер во прав.

 

Послужете и уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со печурки

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*