Мафини со ореви и јаболка

Мафини со ореви и јаболка

Мафините се прават едноставно и брзо, а многу се вкусни!

Состојки:

 • 100 гр путер
 • 2 јајца
 • 2 дл павлака (или јогурт)
 • 6-7 лажици млеко
 • 200 гр шеќер
 • 2 кесички ванилин шеќер
 • 250 гр брашно
 • 1 кесичка прашок за пециво
 • 3 изрендани јаболка
 • 100 гр крупно сечкани ореви

Начин на подготовка:

 1. Путерот пенасто разматете го со ванилин шеќер и обичен шеќер. Постепено додавајте јајца, павлака и млеко.
 2. Со лажица додавајте изрендани јаболка и добро измешајте. Измешајте прашок за пециво со брашно и полека додајте го смесата, лажица по лажица.
 3. Во калапи за мафини ставете корпички за печење и во нив ставете ја подготвената смеса. Ставајте една лажица смеса, во средината ореви и од горе уште смеса.
 4. Печете 20 минути на 200 степени.

Послужете и уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со печурки

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*