Паричката да донесе здравје и бериќет: Вкусен бадников леб

Паричката да донесе здравје и бериќет: Вкусен бадников леб

 Направете вкусна бадникова погача за големиот христијански празник.

Состојки:

 • 500 гр брашно 
 • 25 гр квасец 
 • 50 гр маслиново масло 
 • 250 мл топла вода 
 • малку сол и шеќер

Подготви:

 1. Квасецот се раствара со малку топла вода, се ставаат сол и шеќер, па лажица брашно. Се остава да стаса. 
 2. Во голем сад ставете го брашото маслото и стасаниот квасец. Додавајте ја водата и замесете тесто. 
 3. Нека стасува околу 45 минути, па поделете го на 4 топки, па расукајте ги и ставете ги во тава премачкани со масло. 
 4. Од второто топче направете триаголници и ставете ги врз првото. 
 5. Истото направете го и со другите две топчиња, и ставете ја паричката во последното топче кое ќе го ставите во средина. 
 6. Нека се пече околу 40 минути на 200 степени.

Повеќе на Готви.мк:

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата

Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите

 

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*