Највкусното посно бадниково гравче – само еден додаток го менува вкусот

Највкусното посно бадниково гравче – само еден додаток го менува вкусот

Направете го највкусното посно гравче за бадниковата трпеза.

Состојки:

 • 500 гр грав
 • 1 лажица сода бикарбона
 • 2 главици кромид
 • 2 моркови
 • 100 гр суви сливи
 • сол
 • вегета запршка
 • 4 лажици масло
 • 1 лажица брашно
 • 1 лажица црвен пипер
 • 100 мл топла вода

Подготовка:

 1. Гравот вообичаено со полева во вода и се става да поврие на оган, па се додава содата и се вари 15-ина минути.
 2. Се процедува гравот, се пере со топла вода и се враќа во лонецот со кромидот кој ситно ќе го исечеме,изренданиот морков, па вода.
 3. Се ставаат сол и вегета по вкус.
 4. Сувите сливи ситно се сечат, па се додаваат внатре и се крчка 30 минути.
 5. На крајот се става запршката, со масло и брашно во кое се додава црвен пипер и  се става во топлата вода.
 6. Нека поврие па сипете го гравот.

Повеќе на Готви.мк:

Деликатес во кујната: Компир на поинаков начин

Тазе домашен леб

Полнет запечен леб

Домашниот леб на мајче Вера

Домашен леб со маслинки

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*