Прсти да излижеш: Како да направите добра скара (ВИДЕО)

Прсти да излижеш: Како да направите добра скара (ВИДЕО)

Благодарение на овој рецепт ќе ја направите најдобрата скара која некогаш сте ја пробале.

Состојки:

  • мешано месо по желба
  • зачин за скара
  • магдонос
  • масло (сончогледово или маслиново)
  • сол
  • 4-5 чешниња лук
  • бибер
  • 1 лажица сок од лимон

Начин на подготовка:

  1. Во чинија ставете една лажица зачин за скара, сол, бибер, магдонос, издробен лук, додајте 50 мл вода, сок од лимон и се добро измешајте и оставете да отстои 30 минути. Потоа процедете и прелијте преку подготвеното месо.
  2. Доколку станува збор за пилешки батаци и карабатаци, одвојте ги од коските и исчукајте ги, или било кое месо исчукајте го со чекан за месо. Месото добро измешајте го и оставете го да отстои 2-3 часа, а потоа печето го на скара.

Повеќе поврзани рецепти на Готви.мк

Гурманска домашна плескавица

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

Замена за пржење: Еве како да подготвите крцкав помфрит во рерна

Топ 10 неверојатно вкусни Gotvi.mk рецепти со компири

Направете домашен песто сос со тестенини

Совет: Не ја фрлајте, искористете ја водата во која варите тестенини

Италијанско предјадење за цело семејство

Ориентални шпагети

Медитерански фусили

Јуфки трио формаџо

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*