Бомбици со алва – ќе ги изедете во еден здив

Бомбици со алва – ќе ги изедете во еден здив

 Направете необични и вкусни бомбици со алва. Ви требаат неколку намирници за деликатес.

Состојки:

  • 300 гр алва
  • 100 гр посен кекс
  • 200 гр кикиритки
  • 150 гр ораси
  • 1 дл врела вода

 

 

Подготовка:

  1. Кикиритките се мелат ситно, се става 100 гр ораси, ситно се мелат и се става алвата со кексот, ситно измелен.
  2.  Се се меша и се додава топлата вода за смесата убаво да се соедини.
  3. Се прават бомбици и се валкаат во останатите ореви.
  4. Послужете откако ќе отстојат неколку часа во ладилник.

Повеќе на Готви.мк:

Неодолива крем салата

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со печурки

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*